قصه مازندران با زبان موسیقی شنیدنی شد

22/آبان/1400 اخبار بدون دیدگاه

قصه مازندران با زبان موسیقی شنیدنی شد : جلال محمدی نوازنده و سرپرست گروه موسیقی آوای تبری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های این گروه موسیقایی بیان کرد: فصل تازه فعالیت‌های گروه موسیقی «آوای تبری» از اردیبهشت ماه امسال با تمرکز روی ساخت چند تک آهنگ و نماهنگ آغاز شد که طی آن برای اولین بار نماهنگی از سوی گروه دوتارنوازان «دِتارچی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت. نماهنگی که تلاشی برای معرفی ساز دو تار مازندران در قالب یک اثر تصویری بود که تا به امروز در این حوزه شاهد کمتر تجربه‌ای در این زمینه بودیم.

به هر حال فکر می‌کنم انجام چنین کاری که بتواند مورد توجه مخاطبان عام موسیقی هم قرار بگیرد یک کار تخصصی است که نیازمند پژوهش و سنجش بیشتری است. از این رو تلاش کردیم تا با تولید این نماهنگ دوتار مازندران را از شرایطی فعلی خارج کرده و در گستره بیشتری به مردم حتی در فضای مجازی معرفی کنیم.

وی افزود: بعد از این نماهنگ ما قطعه «نقاره سماع» را تولید کردیم که طی آن بیش از هفتاد نوازنده ساز «دِسَرکوتن» و ساز «نقاره» مازندران گردهم آمدند و تمام ریتم‌های مازندران در این حوزه را در قالب یک اثر چند دقیقه‌ای آماده کردیم که فکر می‌کنم در نوع خود تجربه کم نظیری است. به هر حال اینکه بیش از هفتاد نوازنده گردهم آمده و تجربه متفاوتی را در حوزه موسیقی مازندران کسب کنند، در نوع خود می‌تواند جالب توجه باشد که فضای جالب توجهی را برای ما فراهم ساخت. کما اینکه حضور تعداد زیادی از نوازندگان مرد و زن مازندرانی برای ساخت یک اثر موسیقایی متفاوت برای خودم تجربه کم نظیری بود که بعید می‌دانم در چنین قالبی شاهد ساخت اثری بوده باشیم.

قصه مازندران با زبان موسیقی شنیدنی شد

این نوازنده موسیقی با اشاره به پروژه بعدی خود در حوزه موسیقی منطقه مازندران بیان کرد: پروژه بعدی «لگن نوازی» بود که چندی پیش هم از سوی شبکه پرس تی وی پیش روی مخاطبان قرار گرفته و با استقبال مخاطبان این شبکه نیز مواجه شد. ما در این پروژه برای اولین بار از حدود ۱۰۰ هنرمند لگن نوازی دعوت کردیم و از آن‌ها خواستیم تا در این عرصه همراه ما باشند. در خلال این فرآیند ما تلاش کردیم سازهایی همچون «شاخ» و «گوکل» و چند ساز دیگر که بنده روی آنها نوآوری‌هایی را ایجاد کردم نیز به مردم شناسانده شوند. در این چارچوب آنچه طراحی شده بود، به نوعی یکی از بزرگترین اجتماع لگن نوازی ایران بود که در فرم‌های مختلف روی آن کار شده بود. شرایطی که شاید اکنون آنچنان به چشم نیاید اما در آینده‌ای نه چندان دور، آنهایی که می‌بایست متوجه ارزش ماجرا شوند، حتماً به ارزش کارهایی که به آن اشاره داشتم، پی می‌برند.

محمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: پروژه بعدی هم موزیک ویدئو «مازرون» با هدف معرفی هرچه بهتر منطقه مازندران شکل گرفت که بنده در آن کوشش کردم اثر با کلامی را در قالبی متفاوت تولید کنم. در این پروژه هنرمندان زن و مرد مشتمل بر یک گروه کُر به زبان تبری که در منطقه مازندران تشکیل چنین گروهی تجربه نشده بود، اقدام به تولید یک اثر تصویری کردند. ما در این قطعه تلاش کردیم تا با زبان موسیقی مناطق مختلف مازندران از حوزه جنگل تا دریا را به بینندگان ارائه دهیم که خوشبختانه از حال و هوای خوبی هم برخوردار بود.

وی ادامه داد: پس از انجام این کارها ما در مرحله پنجم تلاش کردیم تا این گروه‌ها را در قالب یک گروه بزرگ «آوای تبری» دور هم جمع کرده و برنامه‌ای را با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت ضبط کنیم. در این چارچوب ۱۳۰ هنرمند در شاخه‌های مختلف قطعات جدیدی را در قالب گروه موسیقی «تبری» آماده کردند که ارائه کننده موسیقی‌های مختلف و کمتر شنیده شده منطقه مازندران هستند. بخشی از این اثر که دربرگیرنده یک سناریوی نمایشی هم هست، برای «روز مازندران» آماده و در تالار وحدت تهران ضبط شد. همه این آثار هم به صورت کامل مراحل ثبت مجوز خود را از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسب کرده است.

تدریس خصوصی موسیقی در گرگان

بهترین انتخاب برای افرادی که قصد دارند موسیقی را به بهترین شکل و روش ممکن فراگیرند،آموزش خصوصی موسیقی می باشد. در کلاس های عمومی بدلیل وقت کم و تعداد زیاد افراد،فرصت کافی برای یادگیری و تمرین وجود ندارد و تا حد زیادی از کیفیت کلاس ها کم می شود و بهترین راه برای حل این مشکل حضور در دوره های خصوصی موسیقی می باشد. موسسه مدرسیاب لیستی از بهترین مدرسان موسیقی در گرگان را تهیه کرده است ، در صورتی که مایل هستید با یکی از استادان موسیقی کلاس خصوصی داشته باشید می توانید با دبیر مربوطه تماس حاصل نمایید. کلاس ها هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری قابل برگزاری هستند.

مدرس یاب یک پلتفرم جامع آموزشی است که مدرسان و آموزشگاه ها را معرفی می کند. یک منبع جامع که همه ی مدرسان و آموزشگاه های گرگان را در یک جا جمع کرده تا مخاطبان براحتی درهر رشته ی آموزشی بتوانند مدرس و آموزشگاه مورد نظر خود را پیدا کنن و از این خدمات استفاده کنن.(این روش باعث صرفه جویی در زمان می شود چرا که براحتی به بیشترین مدرسان و آموزشگاه ها در یک مکان دسترسی داریم، و همچنین دیگر نیاز نیست برای هر آموزشی جاهای مختلف را برای پیدا کردن مدرس و آموزشگاه در رشته مورد نظر جستجو کنیم )

 

برچسب ها: آموزش خصوصی موسیقی کلاس خصوصی موسیقی بهترین مدرسان موسیقی در گرگاندیدگاه
دیدگاه شما :